Čo znamenajú ornamenty na novom kabátiku?

Nové modely z jedinečného materiálu Tecnowool uzreli svetlo sveta už koncom mája. Tento krát sme zvolili kombináciu žlto-sivej látky a nechali sme sa inšpirovať farbami roka 2021. Látku sme si ako každý rok nechali utkať v talianskej firme Pontetorto. Vždy je to pre nás veľká udalosť, keď k nám látka dôjde. Lebo výber farby je náročný proces, kedy musíme zapojiť fantáziu a predstaviť si ako bude celkovo tkanina vyzerať po spletení 3 farieb vlny. A poviem Vám, vôbec to nie je jednoduché. Hneď ako sa ušije prvá vzorka, napätie a strach z neznáma sa pominú a my sme plní nadšenia z celkového vizuálu.

Tento rok sme na model Pekelník zvolili špeciálnu výšivku. Inšpirovali sme sa novou knižnou publikáciou AHA 100, kde je veľké množstvo výšiviek z celého Slovenska. Nás veľmi oslovila výšivka z neďalekej malebnej obce TORYSKY.  Torysky je naozaj malebná obec, keďže má len okolo 340 obyvateľov a rozlohu okolo 7km štvorcových. Nachádza sa v okrese Levoča, ktorý susedí s okresom nášho pôsobiska. To je na tom to krásne, že aj tak malá dedinka na Spiši, môže mať niečo tak cenné ako je vlastný kroj s jedinečnými výšivkami.

Najvýraznejším prvkom je vyzdobené srdce, z ktorého sme vyšili len polovicu. Ostatnými doplnkami sú kruhovité kvietky a malý doplnok znázorňujúci kľučky. Srdce je na našich krojoch rozšírený symbol, ktorý môže označovať lásku a všetko možné s ňou spojené. Je to aj znak ženy, ako nežnejšej polovičky. Kruhové zobrazenie kvetov tiež pekné dotvára celú grafiku a miestami to pôsobí kúsok indiánsky. Všetká pravidelnosť má však svoje opodstatnenie a miesto.

Farebnosť kabátika sme podčiarkli modro-tyrkysovou farbou nitiek a doladili žltými zipsami značky YKK. Vnútro je pri tomto type flisové a ladené do petrol-blue farby (tyrkysovo-modrá). Na kabátiku nesmie chýbať výšivka Benesport, ktorá je klasicky na ľavej strane hrude a je ozdobená srdiečkom z ľudového vzoru. Posledná výšivka sa nachádza na kapucni. Podľa rôznych výkladových slovníkov sa jedná o kľučky a zákrutky, ktoré znázorňujú rovnováhu, jing&jang, život a smrť.

Tak čo iné Vám ostáva, milé dámy. Už len si vybrať tú správnu veľkosť a vyraziť do mesta, či na výlet. Nezabudnite sa pochváliť fotografiami na našich sociálnych sieťach. Ďakujem Vám za každý nákup a podporu slovenskej výroby. V tejto dobe je to viac než potrebné.

Zdielať:

Môžno sa Vám bude páčiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *