Mníchov ISPO 2018

ISPO Mníchov 2018

Začiatok roka je v našej firme každoročne spájaný s udalosťou, ktorá je pre naše zameranie a oblasť, ktorej sa venujeme kľúčová. Je to medzinárodný celosvetovo najväčší outdoorový obchodný veľtrh športového vybavenia a módy ISPO organizovaný v priestoroch výstaviska v Mníchove. Je zameraný na všetkých výrobcov, dodávateľov, distribútorov a v neposlednom rade zákazníkov outdoorových produktov, ktorí v tomto odvetví nielen obchodujú, ale zároveň žijú aktívnym životným štýlom spojeným s pohybom v prírode v každom ročnom období. Termín v poradí už 78.ročníka tejto svetoznámej výstavy tento rok stanovili organizátori na 28. – 31.1.2018. Skutočnosť, že je jednotkou medzi výstavami v tomto odvetví dokazujú čísla, ktoré hovoria samy za seba – viac ako 2800 vystavovateľov z 50 krajín, ktorí predstavili svoje novinky pre sezónu 2018 na výstavnej ploche 140 000 m2 spolu v 16 pavilónoch s otváracou dobou od 9:00 do 18:00 hod. Ani tento rok si výstavu nenechalo ujsť viac ako 84 000 odborníkov zo 120 krajín sveta.

Tím BENESPORT navštívil veľtrh ISPO už po 19. krát a to nielen z dôvodu nabrať nové inšpirácie, vidieť akým smerom sa outdoor priemysel uberá a aké trendy sú v kurze, ale zároveň išlo o stretnutia, ktoré sú pre našu firmu dôležité. Spomenul by som predovšetkým osobné stretnutia s kľúčovými dodávateľmi materiálov z ktorých BENESPORT vyrába svoje modely. V prvom rade to boli najmä zástupcovia spoločnosti PONTETORTO, ktorej materiál Technowool tvorí základ našich kabátikov a svetríkov. V neposlednom rade sú to však aj celosvetovo pôsobiace spoločnosti ako YKK, Cordura, IBQ ale aj ďalší. Nemenej dôležité boli taktiež obchodné stretnutia s našimi dodávateľmi pre maloobchod, ktorých výrobky predávame našim zákazníkom. Sú to renomované spoločnosti ako Fizam, Ziener, Holmenkol, Veriga a ďalší.

Ako sme sa mali možnosť presvedčiť na veľtrhu v Mnichove aktuálnym trendom a zároveň budúcnosťou pre výrobcov sú materiály priateľské k životnému prostrediu, ktoré prispievajú k jeho šetreniu pre budúce generácie pri zachovaní funkčných vlastností. Z mnohých by som spomenul materiál talianskeho výrobcu Pontetorto s názvom BIOPILE, ktorý bol vyvinutý práve z dôvodu ochrany životného prostredia a je súčasťou programu PONTETORTO ECOSYSTEM. Jeho obrovským prínosom je, že pri procese výroby nedochádza k štiepeniu nebezpečných plastových mikročiastočiek a teda uvedený materiál je envirofriendly. Pri umývaní spracovaného materiálu totiž následne nedochádza k znečisteniu riek, jazier, morí a tým pádom finálne i zvierat. To čo robí materiál BIOPILE takým výnimočným je, že strana materiálu, ktorá je vo výrobnom procese vyhladzovaná neobsahuje polyester ale vlákno, ktoré je 100% biologicky rozložiteľné dokonca aj v morskej vode. Uvedený materiál získal zároveň zlatú medailu v súťaži ECO PERFORMANCE AWARD na PERFORMANCE DAYS v novembri 2017.

Ako dokazuje i tento príklad enviro materiálu, budúcnosť outdooru a všeobecne odevného priemyslu sa vďaka aktuálnym projektom a výskumu uberá cestou ochrany životného prostredia popri zachovaní funkčných vlastností textilných materiálov. Tento trend je zároveň podporovaný aj jednotlivými štátmi európskej únie, ktoré majú čím ďalej tým viac záujem správať sa ekologicky vo vzťahu k našej planéte pre budúce generácie a to je určite pre všetkých dobrá správa. S touto myšlienkou sa zároveň úplne stotožňujeme i v Benesporte a preto sa súčasťou našej stratégie stáva zameranie aj na uvedené enviro materiály, ktoré chceme postupom času zaradiť do portfólia našich produktov.