Ján Bendík: Čo polievate, to rastie

Kratký článok z portrálu Milujeme Východ o Benesporte :

Ján a Danka Bendíkovci, rodáci zo Smižian, začali pred 22 rokmi budovať ľahkú outdoorovú značku Benesport. V duchu pôvodných slovenských tradícií sú ich odevy zdobené originálnymi autorskými výšivkami, ktoré vychádzajú z motívov štyroch základných prírodných živlov - zem, voda, vzduch a oheň, ako aj štyroch ročných období. Ich výrobky nesú názvy známych aj menej známych slovenských vrchov, riek a lokalít so stručným popisom. Aj týmto spôsobom zvyšujú povedomie o kútoch a prírode Slovenska.

Aké to bolo začínať s podnikaním po revolúcii?

Po revolúcii nastalo zvláštne obdobie. Človek, ktorý chcel niečo realizovať, veľakrát vyšiel na posmech. Tým, že robil veci inak, ako sa “má.” Ako podnikať sme sa učili sami “za pochodu”.

Keďže manželka Danka mala skúsenosti z odevnej spoločnosti, začala spolu s kolegyňou šiť v našom trojizbovom byte detské oblečenie. Po revolúcii bola veľká medzera na trhu s týmto tovarom. Náš predaj a zároveň aj marketing sa vtedy zakladal na ústnom podaní. Zákazníci naše výrobky sami odporúčali svojim známym, rodine. Našou snahou bolo urobiť maximum pre zákazníka. A akosi sa to začalo šíriť takmer samo. Neskôr sme si zobrali úver na prvý stroj a materiál. Zrepasoval som ešte niekoľko ďalších starých strojov, našli sme priestory a prijali prvých ľudí do zamestnania. Ja som sa však bál ísť s tovarom do mesta, preto som ho ponúkal na dedinách, v dedinských potravinách. V roku 1995 manželka ušila prvé športové diftínové nohavice. Nabral som odvahu ísť do mesta a osloviť športové predajne. Ohlasy boli veľmi dobré. To bol vlastne začiatok našej tvorby športového oblečenia.

Ako vznikol názov Benesport?

Vznikol v našej činžiakovej obývačke. Chcel som, aby sa začínal na písmeno B ako Bendík. V slovníku cudzích slov sme našli slovo “bene”, čo znamená “dobre.” Na škole som patril medzil trojkárov, takže veľmi rýchlo som sa s týmto slovom stotožnil. Zlatá stredná cesta, ktorá z nás nerobila žiadnych supermanov ale ani amatérov, šuflikárov. Keď sme však chceli ísť na český trh so značkou Bene, zistili sme, že tam už má tento názov ochrannú známku. K nášmu pôvodnému Bene sme teda pridali ešte “sport.” Nebol to náš pôvodný zámer šiť športové veci, avšak s názvom Benesport sme sa k nim zaradili. Charakterizuje nás ľahký outdoor vhodný pre celú rodinu na ľahkú turistiku ale aj do mesta.

zdroj: http://www.milujemevychod.sk/clanok/jan-bendik-co-polievate-to-rastie